Thursday, February 19, 2015

Düsseldorf Judo Grand Prix 2015 - PREVIEW

(Via IJF)


DÜSSELDORF GRAND PRIX KICKS OFF THE 2015 WORLD JUDO TOUR 

If Düsseldorf is the capital city of the German state of North Rhine-Westphalia and is an international business and financial centre renowned for its fashion and trade fairs, this weekend, the city will also become the World Judo Capital as the first event of the 2015 World Judo Tour will be held in the Mitsubishi Elecric Halle from Friday 20th to Sunday 22nd. Today, the official draw and press conference took place at the Nikko Hotel in the presence of the 75 heads of delegations, representing the 547 athletes (327 men - 220 women) engaged in the tournament.

Mr. Naser Al-Tamimi, the IJF General Treasurer, welcomed the delegates: “It is an honor for me to welcome you all in Düsseldorf for this first event of the season. We usually start the tour with the Paris Grand Slam*, but this year I am happy to see so many athletes and delegations in Germany. In the name of the IJF President, Mr. Marius Vizer, I wish you good luck during the next three days and thanks to the great efforts of the German Judo Federation, I am sure that you will enjoy your stay here.“

Mr. Peter Frese, the German Judo Federation President said: “Dear IJF Executive Committee members, dear heads of delegations and referees, dear officials and dear judo friends, I warmly thank you for coming to Düsseldorf. Having so many athletes is a challenge and we have a lot to do to make sure that this event will be a success. But I am also sure that we will be good hosts. Thanks to the IJF we will deliver an outstanding first event of the season.“

Mr. Vladimir Barta, the IJF Head Sports Director, declared: “As Mr. Peter Frese said, it is a challenge to organize such a big event and the challenge is even bigger when it is the first competition of a full Olympic qualification year. In 2015, every single point will count on the way to Rio 2016.“


PREVIEW - Women

-48kg

MUNKHBAT Urantsetseg (MGL - WRL 1): World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, Grand Slam Baku 2014: 1. place
MENEZES Sarah (BRA - WRL 2): Olympic Games London 2012: 1. place, Grand Slam Tyumen 2014: 1. place, Grand Slam Moscow 2013: 1. place
KONDO Ami (JPN - WRL 3): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, Grand Slam Tokyo 2014: 1. place, Grand Slam Tokyo 2013: 1. place
LIMA Taciana (GBS - WRL 5): African Championships Vacoa Fenix 2014: 1. place, African Championships Maputo 2013: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 3. place
CHERNIAK Maryna (UKR - WRL 9): Grand Prix Jeju 2014: 2. place, Grand Prix Samsun 2014: 2. place, Grand Prix Tblisi 2014: 2. place
MOSCATT Valentina (ITA - WRL 12): Grand Slam Tyumen 2014: 3. place, Grand Prix Budapest 2014: 2. place, Grand Prix Astana 2014: 3. place
UNGUREANU Monica (ROU - WRL 13): Grand Prix Qingdao 2014: 1. place, Grand Prix Zagreb 2014: 1. place, Grand Slam Moscow 2013: 3. place
JEONG Bo Kyeong (KOR - WRL 14): Grand Slam Tokyo 2014: 3. place, Grand Prix Ulaanbaatar 2014: 2. place, Grand Prix Jeju 2013: 2. place

-52kg

CHITU Andreea (ROU - WRL 2): World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, Grand Prix Jeju 2014: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 2. place
MIRANDA Erika (BRA - WRL 3): World Championships Rio 2013: 2. place, Panamerican Championships Guayaquil 2014: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place
KRAEH Mareen (GER - WRL 5): World Championships Rio de Janeiro 2013: 3. place, Grand Prix Rijeka 2013: 1. place, Grand Slam Paris 2014: 3. place
COHEN Gili (ISR - WRL 6): Grand Prix Tblisi 2014: 1. place, Grand Slam Moscow 2013: 3. place, Grand Prix Tashkent 2013: 2. place
SUNDBERG Jaana (FIN - WRL 11): Grand Slam Moscow 2013: 1. place, Grand Slam Baku 2013: 1. place, Grand Slam Paris 2014: 2. place
NAKAMURA Misato (JPN - WRL 12): Grand Slam Tyumen 2014: 1. place, World Championships Paris 2011: 1. place, Asian Games Incheon 2014: 1. place
RAMOS Joana (POR - WRL 13): Grand Prix Astana 2014: 1. place, Grand Prix Zagreb 2014: 2. place, Grand Prix Tashkent 2014: 3. place
MA Yingnan (CHN - WRL 14): Grand Prix Ulaanbaatar 2014: 1. place, Grand Prix Qingdao 2012: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 5. place

-57kg

PAVIA Automne (FRA - WRL 2): Grand Slam Paris 2013: 1. place, Masters Tyumen 2013: 2. place, European Championships Montpellier 2014: 1. place
MALLOY Marti (USA - WRL 5): World Championships Rio de Janeiro 2013: 2. place, Panamerican Championships Guayaquil 2014: 1. place, Grand Slam Tyumen 2014: 2. place
SILVA Rafaela (BRA - WRL 6): World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, Panamerican Championships San Jose 2013: 1. place, World Championships Paris 2011: 2. place
CAPRIORIU Corina (ROU - WRL 7): Olympic Games London 2012: 2. place, Grand Prix Tashkent 2014: 1. place, Grand Prix Qingdao 2013: 1. place
DORJSUREN Sumiya (MGL - WRL 8): Masters Tyumen 2013: 1. place, Grand Prix Ulaanbaatar 2013: 1. place, Grand Slam Baku 2013: 3. place
UDAKA Nae (JPN - WRL 9): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, Grand Slam Tokyo 2013: 1. place, Grand Slam Paris 2014: 2. place
BLOT Laetitia (FRA - WRL 10): Grand Slam Abu Dhabi 2014: 2. place, Grand Prix Zagreb 2014: 1. place, Grand Prix Samsun 2014: 1. place
BEAUCHEMIN-PINARD Catherine (CAN - WRL 12): Grand Slam Tyumen 2014: 1. place, Grand Prix Ulaanbaatar 2014: 1. place, Grand Prix Rijeka 2013: 3. place

-63kg

TRSTENJAK Tina (SLO - WRL 3): Grand Slam Tokyo 2014: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place
GWEND Edwige (ITA - WRL 7): Grand Slam Tokyo 2014: 2. place, Grand Prix Tblisi 2014: 1. place, Grand Slam Baku 2014: 3. place
BELLARD Anne-Laure (FRA - WRL 8): Grand Slam Baku 2014: 1. place, Grand Slam Paris 2014: 2. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 5. place
TRAJDOS Martyna (GER - WRL 9): Grand Prix Qingdao 2013: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 3. place, Grand Slam Moscow 2013: 3. place
JOUNG Da-Woon (KOR - WRL 10): Asian Games Incheon 2014: 1. place, Grand Prix Jeju 2013: 1. place, Masters Tyumen 2013: 3. place
TASHIRO Miku (JPN - WRL 11): World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place, Grand Prix Budapest 2014: 1. place, Grand Slam Tokyo 2013: 2. place
YANG Junxia (CHN - WRL 12): Grand Prix Ulaanbaatar 2014: 1. place, Asian Games Incheon 2014: 2. place, Asian Open Taipei City 2014: 1. place
MARTIN Hannah (USA - WRL 16): Grand Prix Tashkent 2013: 2. place, Panamerican Championships San Jose 2013: 3. place, Grand Prix Abu Dhabi 2013: 3. place

-70kg

VARGAS KOCH Laura (GER - WRL 2): World Championships Rio de Janeiro 2013: 2. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, Grand Prix Tashkent 2014: 1. place
ZUPANCIC Kelita (CAN - WRL 4): Grand Slam Baku 2013: 1. place, Masters Tyumen 2013: 2. place, Panamerican Championships San Jose 2013: 1. place
CONWAY Sally (GBR - WRL 6): Grand Slam Baku 2014: 2. place, Grand Prix Samsun 2013: 1. place, Grand Slam Baku 2013: 3. place
NIANG Assmaa (MAR - WRL 7): African Championships Maputo 2013: 1. place, Grand Prix Dusseldorf 2014: 1. place, Grand Prix Qingdao 2014: 2. place
MATIC Barbara (CRO - WRL 9): Grand Prix Tblisi 2014: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 5. place, Grand Prix Budapest 2014: 2. place
MARZOK Iljana (GER - WRL 11): Grand Prix Qingdao 2014: 1. place, Grand Prix Budapest 2014: 1. place, Grand Prix Miami 2013: 1. place
ARAI Chizuru (JPN - WRL 13): Grand Slam Tokyo 2013: 1. place, Grand Slam Moscow 2013: 2. place, Asian Games Incheon 2014: 2. place
MOREIRA Antonia (ANG - WRL 15): African Championships Vacoa Fenix 2014: 1. place, African Championships Maputo 2013: 2. place, African Championships Agadir 2012: 2. place

-78kg

MALZAHN Luise (GER - WRL 3): Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, Grand Prix Samsun 2014: 1. place, Grand Prix Dusseldorf 2014: 1. place
VELENSEK Anamari (SLO - WRL 4): Grand Slam Paris 2014: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place, Grand Prix Zagreb 2014: 1. place
JOO Abigel (HUN - WRL 6): Grand Slam Moscow 2013: 1. place, Grand Slam Baku 2013: 1. place, Masters Tyumen 2013: 2. place
HARRISON Kayla (USA - WRL 7): Olympic Games London 2012: 1. place, Grand Slam Tokyo 2014: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place
POWELL Natalie (GBR - WRL 10): Grand Prix Astana 2014: 1. place, Grand Prix Samsun 2014: 2. place, Grand Prix Abu Dhabi 2013: 2. place
TURKS Victoriia (UKR - WRL 11): Grand Slam Abu Dhabi 2014: 2. place, Grand Prix Tblisi 2014: 2. place, Grand Prix Jeju 2013: 2. place
GALEONE Assunta (ITA - WRL 12): Grand Slam Baku 2014: 2. place, Grand Prix Tblisi 2014: 1. place, Grand Prix Astana 2014: 3. place
MALONGA Madeleine (FRA - WRL 15): Grand Slam Baku 2014: 1. place, Grand Slam Paris 2014: 2. place, African Open Tunis: 1. place

+78kg

KONITZ Franziska (GER - WRL 3): Grand Slam Abu Dhabi 2014: 2. place, Grand Prix Astana 2014: 1. place, Grand Prix Abu Dhabi 2013: 1. place
YU Song (CHN - WRL 6): Masters Tyumen 2013: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, Grand Prix Qingdao 2014: 1. place
CHEIKH ROUHOU Nihel (TUN - WRL 7): African Championships Vacoa Fenix 2014: 1. place, African Championships Maputo 2013: 1. place, Grand Slam Baku 2014: 2. place
YAMABE Kanae (JPN - WRL 8): Grand Slam Tyumen 2014: 1. place, Grand Slam Paris 2014: 1. place, Grand Slam Tokyo 2013: 2. place
KUELBS Jasmin (GER - WRL 9): Grand Slam Moscow 2013: 3. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 5. place, Grand Prix Samsun 2014: 2. place
IAROMKA Svitlana (UKR - WRL 12): Grand Prix Tashkent 2014: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 3. place, Grand Prix Zagreb 2014: 2. place
KOCATURK Gulsah (TUR - WRL 13): Grand Prix Tblisi 2014: 1. place, Grand Slam Baku 2013: 3. place, Grand Prix Ulaanbaatar 2014: 2. place
KINDZERSKA Iryna (UKR - WRL 17): Grand Prix Tashkent 2014: 2. place, Grand Prix Astana 2014: 2. place, European Championships Budapest 2013: 3. place


From left to right: Mr. Juan Carlos Barcos (IJF Head Refereeing Director), Mr. Naser Al-Tamimi (IJF General Treasurer), Mr. Vladimir Barta (IJF Head Sports Director), Mr. Mohamed Meridja (IJF Education and Coaching Director)


PREVIEW - Men

-60kg

GANBAT Boldbaatar (MGL - WRL 1): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, Grand Slam Paris 2014: 1. place, Masters Tyumen 2013: 2. place
PAPINASHVILI Amiran (GEP - WRL 2): Grand Slam Moscow 2013: 1. place, European Championships Budapest 2013: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place
SAFAROV Orkhan (AZE - WRL 4): Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, Grand Slam Baku 2014: 1. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 3. place
TAKATO Naohisa (JPN - WRL 5): World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, Masters Tyumen 2013: 1. place, Grand Slam Tokyo 2013: 1. place
KIM Won Jin (KOR - WRL 7): Grand Slam Tokyo 2014: 1. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 3. place, Grand Prix Jeju 2014: 1. place
SMETOV Yeldos (KAZ - WRL 8): Asian Games Incheon 2014: 1. place, Grand Prix Astana 2014: 1. place, Grand Prix Almaty 2013: 1. place
MUSHKIYEV Ilgar (AZE - WRL 10): Grand Slam Abu Dhabi 2014: 3. place, Grand Slam Tyumen 2014: 3. place, Grand Slam Moscow 2013: 3. place
GANBOLD Kherlen (MGL - WRL 11): Grand Prix Miami 2013: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 3. place, Grand Prix Qingdao 2012: 1. place

-66kg

DAVAADORJ Tumurkhuleg (MGL - WRL 4): Grand Slam Baku 2013: 1. place, Asian Games Incheon 2014: 1. place, Asian Championships Bangkok 2013: 1. place
SHERSHAN Dzmitry (BLR - WRL 7): Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, Grand Prix Budapest 2014: 2. place, Grand Prix Almaty 2013: 2. place
POLLACK Golan (ISR - WRL 10): Grand Slam Tokyo 2014: 2. place, Masters Tyumen 2013: 3. place, Grand Slam Baku 2014: 3. place
SHIKHALIZADA Nijat (AZE - WRL 12): Grand Prix Tblisi 2014: 1. place, Grand Slam Baku 2013: 2. place, Grand Prix Abu Dhabi 2012: 1. place
LAROSE David (FRA - WRL 13): Grand Slam Paris 2013: 1. place, Grand Prix Samsun 2014: 1. place, Grand Slam Paris 2012: 1. place
TAKAICHI Kengo (JPN - WRL 15): Grand Prix Budapest 2014: 1. place, Grand Slam Tokyo 2014: 3. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 5. place
LEFEVERE Jasper (BEL - WRL 22): Grand Prix Zagreb 2014: 1. place, European Open Glasgow 2013: 2. place, Panamerican Open San Salvador 2014: 3. place
KHALFAOUI Houcem (TUN - WRL 26): African Championships Maputo 2013: 1. place, African Championships Vacoa Fenix 2014: 2. place, African Championships Agadir 2012: 2. place

-73kg

MUKI Sagi (ISR - WRL 2): Grand Slam Baku 2014: 1. place, Grand Prix Havana 2014: 1. place, Grand Prix Jeju 2014: 2. place
SCVORTOV Victor (UAE - WRL 3): World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place, Grand Prix Budapest 2014: 1. place, Grand Prix Abu Dhabi 2013: 1. place
DRAKSIC Rok (SLO - WRL 5): European Championships Budapest 2013: 1. place, Grand Slam Paris 2014: 2. place, Masters Baku 2011: 2. place
VAN TICHELT Dirk (BEL - WRL 6): Grand Slam Moscow 2013: 1. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 3. place, Grand Prix Miami 2013: 1. place
SAINJARGAL Nyam-Ochir (MGL (WRL 7): Masters Tyumen 2013: 1. place, Grand Prix Tashkent 2014: 1. place, Grand Prix Ulaanbaatar 2013: 1. place
ORUJOV Rustam (AZE - WRL 9): Grand Slam Baku 2013: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 3. place, Grand Slam Baku 2014: 3. place
TATALASHVILI Nugzari (GEO - WRL 12): Grand Prix Ulaanbaatar 2014: 1. place, Grand Prix Tblisi 2014: 1. place, European Championships Budapest 2013: 2. place
POMBO DA SILVA Alex William (BRA - WRL 18): Panamerican Championships Guayaquil 2014: 1. place, Grand Prix Almaty 2013: 1. place, Grand Slam Tyumen 2014: 3. place

-81kg

TCHRIKISHVILI Avtandili (GEO - WRL 1): World Championships Chelyabinsk 2014: 1. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 2. place, Grand Slam Paris 2014: 1. place
VALOIS-FORTIER Antoine (CAN - WRL 2): World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 2. place, Panamerican Championships Guayaquil 2014: 2. place
PIETRI Loic (FRA - WRL 4): World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place, Grand Slam Paris 2014: 2. place
STEVENS Travis (USA - WRL 5): Grand Prix Dusseldorf 2014: 1. place, Grand Prix Tashkent 2013: 1. place, Grand Prix Dusseldorf 2011: 1. place
MARESCH Sven (GER - WRL 8): Grand Slam Moscow 2013: 1. place, Grand Prix Samsun 2014: 1. place, Grand Slam Moscow 2011: 1. place
NAGASE Takanori (JPN - WRL 11): Grand Slam Tokyo 2014: 1. place, Grand Slam Tokyo 2013: 1. place, Grand Slam Paris 2014: 3. place
TOMA Sergiu (UAE - WRL 12): Grand Slam Tokyo 2014: 2. place, Grand Prix Abu Dhabi 2013: 1. place, Grand Prix Ulaanbaatar 2013: 1. place
MOUSTOPOULOS Roman (GRE - WRL 13): Grand Prix Tashkent 2014: 1. place, Grand Prix Budapest 2014: 3. place, European Championships Montpellier 2014: 5. place

-90kg

LIPARTELIANI Varlam (GEO - WRL 1): World Championships Rio de Janeiro 2013: 2. place, Grand Slam Paris 2013: 1. place, European Championships Montpellier 2014: 1. place
TOTH Krisztian (HUN - WRL 2): World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, Grand Prix Zagreb 2014: 1. place
VAN T END Noel (NED - WRL 5): Grand Prix Qingdao 2014: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 2. place, Grand Slam Baku 2014: 2. place
GWAK Dong Han (KOR - WRL 6): Grand Slam Tokyo 2014: 1. place, Grand Prix Jeju 2014: 1. place, Grand Prix Jeju 2013: 1. place
GVINIASHVILI Beka (GEO - WRL 9): Grand Prix Ulaanbaatar 2014: 1. place, Grand Prix Samsun 2014: 1. place, Grand Slam Baku 2014: 3. place
ELMONT Guillaume (NED - WRL 10): Grand Slam Baku 2014: 1. place, Grand Prix Samsun 2013: 2. place, Grand Slam Paris 2011: 2. place
IDDIR Alexandre (FRA - WRL 12): Grand Prix Tashkent 2014: 1. place, European Championships Montpellier 2014: 3. place, Grand Prix Astana 2014: 3. place
YOSHIDA Yuya (JPN - WRL 13): Grand Slam Tyumen 2014: 1. place, Asian Games Incheon 2014: 1. place, World Cup Tashkent 2012: 1. place

-100kg

MARET Cyrille (FRA - WRL 2): Grand Slam Paris 2014: 1. place, Grand Slam Tokyo 2014: 2. place, Grand Prix Samsun 2014: 1. place
FREY Karl-Richard (GER - WRL 3): World Championships Chelyabinsk 2014: 3. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 2. place, Grand Prix Qingdao 2013: 1. place
MAMMADOV Elkhan (AZE - WRL 4): World Championships Rio de Janeiro 2013: 1. place, Masters Tyumen 2013: 1. place, Grand Slam Baku 2013: 1. place
GASIMOV Elmar (AZE - WRL 5): Grand Slam Tyumen 2014: 1. place, Masters Tyumen 2013: 3. place, European Championships Montpellier 2014: 2. place
RAKOV Maxim (KAZ - WRL 6): Grand Slam Baku 2014: 1. place, Masters Almaty 2012: 1. place, Grand Prix Astana 2014: 1. place
PETERS Dimitri (GER - WRL 7): Grand Slam Abu Dhabi 2014: 1. place, World Championships Rio de Janeiro 2013: 3. place, Grand Prix Abu Dhabi 2013: 1. place
GROL Henk (NED - WRL 8): World Championships Rio de Janeiro 2013: 2. place, Masters Tyumen 2013: 2. place, Grand Prix Budapest 2014: 1. place
DARWISH Ramadan (EGY - WRL 11): African Championships Maputo 2013: 1. place, Grand Prix Tashkent 2014: 1. place, African Championships Vacoa Fenix 2014: 2. place

+100kg

OKRUASHVILI Adam (GEO - WRL 3): Masters Tyumen 2013: 1. place, Grand Prix Budapest 2014: 1. place, Grand Prix Tblisi 2014: 1. place
JABALLAH Faicel (TUN - WRL 5): Grand Slam Baku 2014: 1. place, African Championships Vacoa Fenix 2014: 1. place, African Championships Maputo 2013: 1. place
MEYER Roy (NED - WRL 6): Grand Prix Zagreb 2014: 1. place, Grand Slam Abu Dhabi 2014: 3. place, World Championships Chelyabinsk 2014: 5. place
SHICHINOHE Ryu (JPN - WRL 7): World Championships Chelyabinsk 2014: 2. place, Grand Slam Paris 2014: 1. place, Grand Prix Ulaanbaatar 2014: 1. place
MATIASHVILI Levani (GEO - WRL 9): Grand Slam Tokyo 2014: 2. place, Grand Slam Baku 2013: 3. place, Grand Prix Ulaanbaatar 2014: 3. place
PASKEVICIUS Marius (LTU - WRL 10): Grand Prix Samsun 2014: 1. place, Grand Prix Qingdao 2012: 1. place, Grand Prix Budapest 2014: 2. place
OJITANI Takeshi (JPN - WRL 12): Asian Games Incheon 2014: 1. place, Grand Slam Tyumen 2014: 2. place, Grand Slam Tokyo 2014: 3. place
BOR Barna (HUN - WRL 13): Grand Prix Astana 2014: 1. place, European Championships Budapest 2013: 3. place, Grand Prix Tashkent 2014: 3. place



SHEDULE

Friday 20 February

  • Men: -60kg | -66kg
  • Women: -48kg | -52kg | -57kg
  • 9:30 - Preliminaries
  • 16:15 - Opening ceremony
  • 17:00 - Final block

Saturday 21 February

  • Men: -73kg | -81kg
  • Women: -63kg | -70kg
  • 9:30 - Preliminaries
  • 17:00 - Final block

Sunday 22 February

  • Men: -90kg | -100kg | +100kg
  • Women: -78kg | +78kg
  • 9:30 - Preliminaries
  • 17:00 - Final block

No comments:

Post a Comment